Pripremne aktivnosti za projekat DIGITALNO SELO obuhvataju uspostavljanje Projektnog tima, sastavljenog od mladih okupljenih oko inicijative Smart Village, ali uključujući i stručnjake i mentore iz partnerskih organizacija, kao što su Razvojna agencija grada Prijedora “PREDA” i Poljoprivredna savjetodavna služba.
Projekat DIGITALNO SELO započet će sa edukacijom mladih i mentorstvom. U prvim mjesecima biće organizovano 24 radionice (12+12) unutar uspostavljenog DIGITALNO SELO HUB-a u Knežici, s ciljem osposobljavanja i osnaživanja lokalne omladinske zajednice za primjenu IoT tehnologija i produkciju multimedijalnih sadržaja.
Nakon obuke, fokus će biti usmjeren na implementaciju digitalnih tehnologija na farmama (senzori i uređaji za prikupljanje podataka). U saradnji s mladim farmerima, koji su glavni fokus grupe, projekat će identifikovati 3 pilot farme za instalaciju senzora za praćenje vremenskih i ambijentalnih uslova. Podaci koji će uključivati vitalne informacije o ambijentalnim uslovima unutar proizvodnih objekata biće objavljeni na javno dostupnoj online platformi, omogućavajući lokalnim farmerima donošenje informisanih odluka o optimalnim uslovima za zdravlje životinja, ublažavanje negativnog utjecaja klimatskih uslova ili praksi uzgoja i poboljšanje efikasnosti farmi.
Istovremeno, poseban tim mladih bavit će se produkcijom digitalnih medija, kreirajući priču oko prve dvije aktivnosti kako bi dokumentovali napredak projekta i stvorili atraktivan sadržaj. Minimalno jedan pilot slučaj mladog farmera bit će odabran i detaljno predstavljen kroz opsežno pripovijedanje i prezentaciju, kako bi se pružila jasna i pouzdana poslovna podrška. U prvoj fazi ove aktivnosti, fokus će biti na instalaciji senzora i uređaja za prikupljanje podataka na farmama. U drugoj fazi, fokus će biti na boljoj prezentaciji proizvoda lokalnih farmi, posebno u odnosu na usvojena digitalna rješenja. U završnoj fazi, prikupljeni medijski sadržaj koristit će se za provođenje kampanja podizanja svijesti i dosezanja šire zajednice putem društvenih mreža, s ciljem inspiracije šire zajednice o kolaborativnom modelu Digitalnog Sela.
Na kraju, radionice za angažman zajednice i kolaborativni događaji, koji će se održavati u hubu, promovirat će koristi od saradnje mladih i angažmana, te podsticati povjerenje i saradnju među lokalnim farmerima, stanovnicima i timom Smart Village-a.