Ruralna područja u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa ozbiljnim savremenim izazovima, obilježenim visokom migracijom mladih, ekonomskom stagnacijom i nedostatkom javnih usluga. Glavni uzrok ovih problema je nedostatak prilika za zapošljavanje, budući da se u ruralnim sredinama rijetko stvaraju nova radna mjesta, posebno u atraktivnim sektorima poput kreativne industrije ili IT-a. Mladi poljoprivrednici, kao i oni uključeni u poljoprivrednu proizvodnju, posebno osjećaju teret ovih izazova jer su tradicionalne poljoprivredne prakse često neefikasne, niskih prihoda i dodatno pogođene klimatskim promjenama. Nedostatak novih, inovativnih poslovnih modela dodatno otežava prilagodbu mladih farmera novim klimatskim, tehnološkim i tržišnim uslovima.
Iako većina mladih u ruralnim područjima, uključujući i mlade poljoprivrednike, pokazuje interes za usvajanje novih tehnologija, suočavaju se s nekoliko ključnih problema. Nedostatak informacija i podrške u vezi s primjenom najprikladnijih tehnologija, visoki troškovi komercijalno dostupnih rješenja, te nedostatak praktičnih primjera koji bi demonstrirali korisnost ovih tehnologija i motivisali ih na usvajanje istih, predstavljaju glavne prepreke. Takođe, nedostaje organizovanih inicijativa koje bi mladima pružile podršku i mentorstvo u razvoju njihovih poslova.
Mladi u službi digitalizacije sela
Grupa mladih, koja uči elektroniku i programiranje, kroz projekat “Mladi u službi digitalizacije sela” izlazi iz laboratorija i primjenjuje digitalna rješenja u stvarnim situacijama. Ovaj projekat pomaže lokalnim poljoprivrednicima da unaprijede svoju proizvodnju, istovremeno podržavajući razvoj Smart Village modela. Mladi, kroz svoje aktivnosti, doprinose povećanju efikasnosti i konkurentnosti poljoprivrednika u ruralnim područjima.
Mladi i multimedija
Projekat takođe podržava razvoj kreativne zajednice mladih koja kroz multimediju osnažuje lokalne poslovne inicijative, posebno one koje pokreću mladi poljoprivrednici. Tim koji se bavi multimedijalnom produkcijom stvara visokokvalitetne sadržaje koji promovišu ruralni biznis i njihove proizvode, čime doprinosi vidljivosti i konkurentnosti lokalnih proizvođača.
Digitalni Hub za razvoj
Lokalni Dom kulture u Knežici postaje digitalni Hub za mlade i poljoprivrednike, pružajući im priliku da usvajaju digitalne tehnologije. Ovaj prostor, koji podržava radionice, promocije i razvoj poslovnih modela, ima ključnu ulogu u jačanju konkurentnosti lokalnih proizvođača i omladine. Kroz ovaj projekat, Hub postaje mjesto okupljanja, edukacije i razvoja poslovanja, pružajući mladima potrebnu infrastrukturu za napredak i inovacije.